sadece seo yapmak yetmez nurettin turgut

Sadece seo yapmak yeterli olmacaktır. Farklı alanlarla işinizi desteklemeniz sayfanızın büyümesine neden olur.

Sitenizi bir ağ olarak düşünebilirsiniz. Sadece seo yapmak o ağlardan bir tanesidir. Bunun için farklı ağlarla sitenizi güçlendirmelisiniz.

Aklınıza backlink gelmiş olabilir fakat backlink değil. Backlink sitenize fayda sağlar ama backlinkden daha önce gelen şeyler de var.

Sadece Seo Yapmak Yetmiyorsa Ne Yapmak Lazım ?

Seo yapmak gerçekten çok büyük bir öneme sahiptir. Sitenizde sürekli bir ziyaretçi olmasını istiyorsanız, sadece seo ile sürekli ziyaretçi elde edemezsiniz. Dijital stratejiler oluşturmaya önem göstermelisiniz.

E-ticaret yapıyorsanız tüketicinin satın alma yolcuğunu bilmeniz gereklidir. Hizmet yapıyorsanız kullanıcıların nasıl bir yol izleyeceğini bilmeniz gerekiyor. Tüketicilerle olabildiğince etkileşim halinde olmanız gerekiyor. İçerik üreticiliği yapıyorsanız içeriğinizin iyi bir içerik olduğundan emin olmak zorundasınız. Stratejiler oluşturmalı, yeni bir planlama yapabilmeli ve yeri geldiğinde farklı yaklaşımda bulunabilmelisiniz.

SEO değişikli gösteren bir şeydir dolayısı ile değişime açık olmanız gereklidir. Yalnızca ona odaklanırsanız kullanıcılarınızın davranışlarını kaçırabilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için bütün olayları göz önünde bulundurduğunuzda seo’nun sadece oyunun parçalarından birisi olduğunu göreceksiniz.

İçerik Pazarlama Çalışmaları Yapmalısınız

İçerik pazarlama neden bu kadar önemli merak ediyor olabilirsiniz. İçerikleri kaliteli üretmek ve görünürlüğünü arttırmak için önemlidir.

Kullanıcının hizmet veya ürün alma yolunun her adımında içerikler vardır. İçerikler kullanıcıların sorularına cevap yöneltirler. İçerik pazarlamanın temel başlangıç adımı blog yazmaktır.Fakat günümüzdeki dönemde ise blog yazmanın ilerisine geçmiştir.

Kaliteli İçerikler Sorulara Cevap Verir

Kaliteli içerikler bilgi sahibi kişiler tarafından oluşturulurlar. Çünkü teknik beceriniz ne kadar iyi olsa bile, içerikleriniz olmadan başarıyı yakalamanız oldukça düşük bir ihtimaldir. Dolayısı ile değer yaratacak içerikler rastgele oluşturulmamıştır.

Kaliteli içerikler büyük bir konudur. Bazı alanlarda kaliteli içerikler yerine bütünsel olan içerikler deyimini duyabilirsiniz. Bütünsel içerikler ve kaliteli aynı şeyleri anlatmaktadır. Fakat ikisinin de odak noktası arama motorunda araştırma yapan kullanıcıyı anahtar kelimeler ile siteye çekmektir.

Yüksek kalitede içerikler için daha fazla anahtar kelimelere odaklanmalısınız. Geniş bir içerik oluşturduğunuzu düşünseniz bile içinde anahtar kelimeler yoksa pek de değerli olmayabilir. Çünkü içeriğinizin kullanıcılarla buluşma olasılığını tepmiş olursunuz.

Yüksek Kaliteli İçerik Sadece Metinle Olmaz

İçeriğinizde kaliteyi yakalamayı arzu ediyorsanız anahtar kelimelerin de ilerisine gitmelisiniz. Sitenizin içeriği Google’ın algoritması tarafından onaylanan iyi bir standarda sahip olmalıdır. Gooogle standartları çok zor gibi gelebilir.Fakat şunları kontrol etmeniz yeterli olacaktır:

Bozuk Linkler : Sitenizin taramasını yapın ve bulunmayan sayfaları ortadan kaldırın. Sitenizde bununan hatalı linkler size olumsuz yansır.

Güvenilir Kaynaklar : Sitenizindeki tüm bağlantılar güvenilir olmalıdır.

Yazım Hataları: İçeriğinizin türkçe dil kurallarına uygun olması gereklidir. İçeriklerinizi yayına almadan önce kontrol etmeniz gerekir.

Sayfa Hızı: Sayfaları hızlı yüklenen siteye sahip olmak çok önemlidir. Dolayısı ile resim boyutlarını,gereksiz animasyonlar kullanmamalısınız.

Kapsamlı İçerik: İçeriğinizdeki bilgilerin kapsamlı olması gerekir. Bunun yanı sıra kullanıcıların yönlendirdiği sorulara cevap verebilmelidir.

Google arama sıralamasında bir çok durumu göz önüne alır. Fakat siteniz kullanıcılarına değer kattığı sürece ön sıralarda yer alacaktır. İçeriğiniz eşsiz bilgiler sunmalıdır. Bunun yanı sıra bilgiler içeriğinizi güncel tutmanız gereklidir.

dijital pazarlama nurettin turgut
dijital pazarlama nurettin turgut

Dijital Reklamların Kullanılması

Seo devamlı olarak değişim göstereceğinden ve işletmeler birbirine göre farklı olduklarından sürekli işe yarar bir yol olmayabilir.

Seo ve PPC(tıklama başına maliyet) farklı niteliklere sahiptirler. Her ikisinin de kullanıcı siteye çekme yaklaşımı farklıdır. PPC kullanıcı çekmenin en kestirme yollarından birisidir.

Doğru kaynaklardan yararlandığınız zaman SEO ve PPC performansınızı arttıracaktır. Sitenizin gerçek potansiyalinde fazlası oluşacaktır. İçeriklerinizi kullanıcılarızla buluşturabileceksiniz. Bu aynı zamanda pazarlamada kullanacağınız bütçeyi verimli hale getirmeniz anlamına gelir.

SEO ve PPC Verileri Birlikte Kullanılabilir

Sitenizin elde ettiği gösterim gibi organik performansları PPC ile elde ettiğinizde dönüşüm verileriyle birlikte gelebilirler.Dolayısı ile bunları grafiğe dönüştürdüğünüz taktirde sitenizin performansını geliştirme konusunda daha fazla fırsat sağlamış olursunuz.

Tıklama başı maliyet değeri fazla olan anahtar kelime sonuçlarını bulduktan sonra onların organik görünürlüğüne bakmalısınız Organik arama düşükse ne yapmanız gerektiğine böylelikle daha net karar verebilirsiniz. Fakat güçlü bir organik görünürlük istiyorsanız emek vermeniz gereklidir.

Anahtar kelime içerikte kullanırken kelimenin içerikle alakası önemlidir. SEO verilerine bakarak bu durumu kontrol edebilirsiniz. SEO verileri eğer ki sizin hedefinize ulaşırken zorluk yaşadığınızı gösteriyor ise demek ki dijital reklamcılığı devreye sokmanız daha iyi bir sonuç almanızda önem taşır.

Dijital Reklamlarla Kitleler Daha Basit Belirlenebilir

Dijital reklamlar kitlelere daha kolay odaklanmanızı sağlar. Çünkü demografik bilgilere erişimi konusunda yardımcı olur. Hangi tür kitleyi hedeflediğiniz bildiğiniz zaman reklamlarınızdan daha fazla başarı sağlayabilirsiniz.

Yaş : Dijital reklam çalışmalarında kişiler genelde çocuk,genç,genç yetişkin,yaşlı şeklinde gruplara ayırırlar. Ancak yaş odaklı grupları lise,üniversite,yeni mezun ve yeni emekli olmuş gibi daha ayrıntılı bir gruplara ayırabiliriz.

Cinsiyet : Dijital reklamlarda kullanabileceğiniz bir diğer veri ise cinsiyettir. Cinsiyet bilgisi vereceğiniz reklama göre daraltmış hedef kitlelere odaklanmanızı sağlar.

Gelir Düzeyi: Hedef kitlenizin gelir düzeyi en önemli alanlardan birisidir. Durumu olmayan kişilerin önüne pahalı bir ürün çıkartmak pek etkili olmayacaktır. Bu veri diğer verilere göre çok zor edinilir.

Eğitim Düzeyi :Satmak istediğiniz ürün veya hizmet her eğitim düzeyine hitap etmeyebilir. Dijital reklamlarla doğru kullanıcıları hedeflemek için eğitim düzeyi verilerinden faydalanabilirsiniz.

Coğrafi Konum : Coğrafi konum size ürünlerinizin veya hizmetinizin ulaşacağı kullanıcıların daha yakın olmasını belirler.