seo araçları

Seo araçları , içeriklerinizin daha iyi optimizasyon sağlayıp ön planlara çıkmasına yarar. İçerik oluşturmak günümüzde kolayca çoğu kişinin yaptığı bir hale dönüşmüştür. Bu içerikte rakiplerinizle mücadele edebilmeniz için size destek olacak bazı SEO araçlarından söz edeceğim. Bu seo araçları ile optimizasyon işlerinden kolay bir şekilde web sitenizi ön plana getirebilirsiniz. Seo araçları sizin için önemli bir araç olacaktır.

Konuya gelmeden önce size bahsetmek istediğim iki önemli konu var.

Bir çok kişi bu araçlar ile yeteri kadar optimizasyon sağladığında ilk sıralara yerleşeceğini düşünüyor ama gerçek şu ilk sıradaki bir çok web sitesi bu yöntemleri denediği bilmeniz gereklidir. Fakat bunu bilerek motivasyonunuzu bozmadan sabırlı ve emin adımlarla devam etmelisiniz.

Denetim ve araştırma konusunda dikkat etmeniz gereken nokta SERP sonucunda yer alan site ve içerikler kontrol etmektir. Hangi konudaki içerik sıralama alıyor ? İçeriklerinin özellikleri nelerdir ? İçeriklerinizi karşılaştırdığınızda eksik olan taraflar nelerdir ? Bunlar sizi başarıya götürür.

İçerik Optimizasyonu Nedir ?

Optimizasyon, çalışması içeriğin arama motorlarında daha iyi bir şekilde yer alması için yapılan işlemlere denir.

İçerik optimizasyonu örnekleri :

 • Anahtar kelime planlamalarının oluşturulması,
 • Yazım kuralları dikkat edilmesi,
 • İçerikteki görselin kaliteli ve net olması,
 • Aranma hacmi fazla ama zorluğu düşük kelimelerin belirlenmesi,
 • Anahtar yoğunluğu belirlenmesi,
 • Giriş,gelişme,sonucun planlaması,
 • Cümle uzunluğunun uygun tutulması,
 • İçerik içindeki görsel ve video bulunma oranı,
 • İçeriğin doğru bilgi içermesi,
 • İçerik başlıkları belirlenmesi,
 • İçerik görsellerinde alt başlık ve etiket yazılarının girilmesi,
 • E-Ticaret sitesi için ürün veya hizmete yönelik içerikler,
 • Okunulabilinir ve net bir yazı olmalı.

Bu örneklerden yararlanarak içeriklerinizi yazmanız gereklidir. Bir çok konu gibi gözükebilir fakat korkmanıza gerek yoktur. Bu detaylar sizin optimizasyon çalışmanızı kolaylaştırır.

İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

SEO da ön planlarda yer almak istiyorsanız içerik olmazsa olmazdır ama optimizasyon çalışmaları iyi yapıldığında gösterim ve tıklanma sayılarını artmasını sağlayacaktır..

Optimizasyonu olmazsa olmazdır. Çünkü bu çalışma bir inşaat çalışması gibidir. İyi bir inşaat yapmak istiyorsanız içerik optimizasyonunu kullanmalısınız.

İçeriğinizin iyi bir kaliteye sahip olması lazım çünkü bu arama motorları sonuçlarında ön planda olmanızın olasığını arttırır. Çünkü Üst taraflarda yer alınca çok fazla ziyaret edilen ve içeriğiniz uzun süre sizi ön planda tutabilir. Ortalama konumu güzel olan fakat okuma oranı düşük olan içerik kısa zamanda olduğu yerden alt sıralara düşer.

İçerik Optimizasyonu için Seo Aracı

Bu araçlar ile web sayfanızdaki içerikleri daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Google içeriklerine değer veren kişileri sever dolayısı ile sizin de içeriklerinize değer vermeniz gereklidir. Fakat siz değer vermezseniz sitenizi ön sıralarda göremeyebilirsiniz.

Semrush

Semrush seo çalışmaları yapan kişiler tarafından en çok sevilen SEO araçlarından birisidir. Çünkü bu aracın çok kullanılmasının en büyük sebebi kolay bir arayüze sahiptir.

Semrush yanlızca optimizasyon için değil site analizi için de kullanabilirsiniz. Hem bireysel kullanıcılara hemde kurumsalların kullandığı bu aracı bizde size öneriyoruz.

Semrush ne işe yarar ?

Optimizasyon yapabilirsiniz ayrıca bir çok konuda bu aracı kullanabilirsiniz. Semrush aracı ile :

 • İçerik optimizasyonları
 • Rakiplerinizin analizi
 • Backlink araştırması ve uygun baclink
 • Anlamlı içerik için otomatik düzeltme editörü
 • Spama sokan ve kalitesiz baclinkleri görebilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinizin analizi, zorlukları ve aranma seviyesini görebilirsiniz.

Semrush ile İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapabilirsiniz ?

Contect marketing bölümünden topic research alanına girin.

Arama alanına istediğiniz anahtar kelimeyi girin, ülkeyi türkiye geçin ve get contect ideas düğmesine basın. Daha sonra kelime ile ilgili kartlar gösterecek bu kartların her birini veya hepsini seçip başlık ya da alt başlık olarak kullanabilirsiniz.

Kartlardan sonra bu kartları volume(hacim) difficulty(zorluk) ve topic efficiency olarak sıralayabilirsiniz. Topic efficiency ; Aramada ve zorluk seviyesine göre orantılı arama isterseniz bu seçeneceği seçmelisiniz.

Daha sonra show more seçeneğine tıkladıktan sonra anahtar kelimelerin gözüktüğü bir sayfa gelecektir. Ayrıca question bölümüne bakmayı ve yazınıza eklemeyi unutmayın.

Long Tail Pro

Long tail ile yüksek aranma hacmine sahip ve düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri göstermektedir. Yüksek değere sahip olan bir internet sitesi oluşturmak için kullanılan bu site içeriklerinizin optimizasyonu konusunda önemli etkiye sahiptir.

Varsayalım ki Seo ile ilgili makale yazacaksınız. Seo Nedir? Nasıl Yapılır ? gibi ayrıntılar mevcut. Bu makalede gösterimde çok tıklama almak istiyorsunuz. Yapılması gereken uzun kuyruklu kelimelerin optimizasyonunu sağlamak. Örnekte olan aratılan kelimeleri uygun başlıklar altında makaleye dahil etmektir. Buradaki her uzun kelime, long tail keyword olarak kabullenilir.

Long Tail Pro ile Ne Yapılabilirsiniz?

Long tail pro başta anahtar kelime planlayıcısı gibi gözükür ancak bir çok özelliğe sahiptir. Örneğin:

Aranmada yüksek hacime sahip kelimelerin belirlenmesi.

Aranmaya göre doğru başlıklar belirterek hedef kullanıcıya ulaşma.

Doğru bir hedef kitlesi oluşturulması.

Long Tail Pro ile İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Long tail pro ne kadar fazla profesyonel olsada kullanımı oldukça basittir. Kolay arayüzü ile herkesin rahatça kullanabileceği birçok özelliği mevcuttur. Fakat program ücretlidir. Diğer yazılar için anasayfa‘dan blog bölümüne göz atabilirsiniz.