SEO TEKNİKLERİ

Seo teknikleri , google’ın en çok önem verdiği altın nokta demek yanlış olmaz. Arama motoru optimizasyonu web sayfası sahiplerinin mutlaka önem vermesi gereken bir konudur. Seo teknikleri doğru kullanıldığı taktirde sizi sitenizi şahlandırır ve sizi ön plana çıkartır böylelikle daha fazla erişim alırsınız ve trafik elde edersiniz.

Botlar sitenizi inceliyor. Bu yüzden sizlerin google’a kendinizi doğru ifade etmeniz gerekir. En önemli unsurlar şunlardır ; Sitenizin hızı, içeriğinizin kalitesi, web sayfanızın mobil uyumluluğu. Bu konularda dikkatli olmanız gerekmektedir aksi halde ön sıralara çıkmanız zorlaşacaktır.

SEO TEKNİKLERİ NEDİR ?

Makalenizdeki yazılarınızı daha sade ve anlaşılır bir şekilde yapmanız en önemli adımlardandır. Böylelikle kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirir ve google tarafından güvenilir siteler arasına giriş yaparsınız. Kullanıcıyı sıkmadan ulaşacağı bilgiyi verin. Başlık yerleşimlerinize dikkat edin roman yazarmış gibi makale yazmayın kullanıcıya erişim izni verin.

Anahtar kelimenizi örneğin “ seo teknikleri nedir ” anahtar kelimenizi ne çok bir şekilde yer verin. Ne de çok az bir şekilde yer verin. Bunun oranı %3-5 olarak değişiklik göstermektedir aşırıya kaçmayın. Türkçe kelimelere kesinlikle dikkat etmeniz gerekmekte aksi halde kullanıcılarınızı kaybedebilirsiniz. Makalenizde imla kurallarına önem verin. Çok uzun cümleler değil kısa ve açıklayıcı kelimeler kullanın. Cümleleri uzun tutmayın. Seo teknikleri nedir sorusunu da cevapladığımıza göre diğer başlığımıza geçelim.

GÜNCEL SEO TEKNİKLERİ

Seo Hedeflerini Belirleyin

Seo da başarılı olmak istiyorsanız, hedeflerinizi iyi belirtmeniz gereklidir. Hedefleriniz yapacağınız işe göre değişir. E-ticaret seo veya blog üzerine reklamlar yoluyla para kazanmayı hedefleyebilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinizi analiz etmeniz önemlidir. Mesela, konum sizin için önemli ise bölgeye göre üst aramalara çıkmayı hedef haline getirebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi içeriğinize en uygun olan kelimeleri bulmanız gereklidir.Çeşitli web site aracılığla anahtar kelimeleri görebilirsiniz Ubersuggest sitesi ile konumunuzu türkiye seçerek seo uyumlu kelimeler bulmanız mümkün.

Teknik Seo Sorunlarını Çözün

Sitenizde 404 sayfa bulunamadı hatası veya kopya içerik gibi yapılan yanlışları tespitini yapıp düzeltmeniz teknik seo için önemlidir. Sitenizi özgün içerik kontrol sitelerinden içeriğinizin ne kadar kalite olduğunu kontrol ettirmeniz seo açısından çok önemlidir.

seo teknikleri
seo teknikleri

Anahtar Kelimelere Odaklanın

Arama motorları kullanıcıların en iyi hizmeti almasını hedeflemektedir. Bu yüzden Seo teknikleri içerisinden en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de aramaların hangi kelime olduklarıdır.

Kullanıcıların hangi kelimeleri daha çok arattığını, arama hacimlerini görebileceğiniz Google trends gibi anahtar kelime araçları kullanmanız seo için faydalı olacaktır. Hacime ve kelime zorluğuna göre içeriğinizi hazırlamanız trafiğinizin artmasına neden olacaktır.

Rakip Siteler & Anahtar Kelimeleri Önemli

İçeğinizi rakiplerinizin en iyi sayfalarını analiz edip aranızdaki farklı kapatmak da önemli Seo çalışmalarındandır. Web site araçları ile rakiplerinizin trafik çektiği sayfaları belirleyip daha iyi içerikler oluşturarak trafiğinizi artmasını sağlayabilirsiniz.

Seoya Uygun Kaliteli İçerikler Üretin

Aranma sonuçlarında hacime sahip anahtar kelimeleri düzensiz ve anlamı olmayan bir şekilde sayfaya yerleştirirseniz seonuza bir etkisi olmaz. Bu google algoritmalarının gün geçtikçe yapay zeka ile birlikte daha iyi yerlere gelmesinden dolayıdır. Bu sebeple içeriğinizin kalitesi ve ayrıca anahtar kelimenizin dizilimi ve kalitesi önem taşır. İçeriklerinizde alt başlıklar, okuma kolaylığı,içerik düzeni gibi alanlara dikkat etmeniz gereklidir.

Kullanıcılarımız Bunları da Sordu

Anahtar kelime genelde soruları hedeflemektedir. Ancak bu sonuçlarda sıralamaların üst kısımda olduğu bir yer daha mevcut : Bu kısım “Kullanıcılarımız bu soruyu da sordu” bölümüdür. Google arama sonucu kullanıcıların cevabına erişmesini istiyor peki seo teknikleri için neden önemlidir ?

  • Bu bölüm, aramalarda ilk sayfada bulunmanıza yarar sağlar,hatta doğru seo ile ilk sayfada 2 kere bile bulunabilirsiniz.
  • Kullanıcılar Bunları da Sordu kutucuğunda bulunan sayfalardan çoğu ilk sayfada bile yer almayan sayfalardan oluşabiliyor. Dolayısısyla bu da şansınızı yükseltmiş oluyor.
  • Soru terimlerinin çoğunluğu (yaklaşık %86) Kullanıcılar Bunları da Sordu kutucuğunu içeriyor.

Hedeflediğiniz kelimeyi aratarak sorulan sorulardan yola çıkarak ona göre soru bölümünü oluşturabilirsiniz.

İçerikte kullanılan anahtar kelilemeler genelde soru odaklı olur. Ancak bu aramalarda sıralamada üst alanlarda yer alan bir bölüm daha var : Bu bölüm “Kullanıcılarımız bunları da sordu” bölümüdür. Google kullanıcıların arama sonucu buldukları sayfaların kaliteli olması ister. Neden bu bölüm önemlidir ;

1- Bu bölüm, aranma sonuçları bölümünde ilk sayfada bulunmanıza büyük katkısı olur, eğer doğru optimizasyon sağlarsanız ilk sayfada iki kere bile gözükebilirsiniz.

2- Kullanıcılarımız bunları da sordu bölümünde bulunan sitelerin çoğu ilk sayfada bile bulunmayan sayfalar olabilir. Bu yüzden şansınız yükselmiş olur.

3- Soruların çoğunluğu kullanıcılar bunları sordu bölümünde yer alıyor.

Sitenizi Mobil Uyumuna Dikkat Edin

Son zamanlarda bir çok kullancı mobil üzerinden arama motoru kullanıyor bu sebeple mobil uyum oldukça önemlidir. Sitenizi mobil cihazlarla uyumlu olduğuna emin olun. Mobil kullanıcılara eğer ki iyi bir deneyim sağlarsanız bu size trafik ve sıralama olarak katkı sağlayacaktır.

Sizin için seo teknikleri konusunda bilgiler verdik umuyoruz bu teknik bilgiler hedeflerinizi ulaşmanızda büyük fayda sağlar .