üst düzey seo teknikleri

Üst düzey seo ; Kaliteli içerik üretmeyi hedeflemek, kaliteli içerik bağlantıları oluşturmak ve keyword araştırmaları yaparak anlamsal aramaya önem vermek dikkat edilmesi gereken hususlardandır bunun yanı sıra Google uyumlu Seo tekniklerini sizlere sunacağız.

Mobil Seo Önemi

Üst düzey bir seo çalışması yapmak istiyorsanız diğer bilmeniz gereken kısım mobil seodur. Uzun zamandır Google’ın mobile öncelikli Seo çalışmalarına önem verdiğini aşikardır dolayısı ile sizlere bu duruma dikkat etmenizi öneriyoruz.

Google daha önceden web site sahiplerine hazırlıklı olmaları için uyarmıştır. Google’ın mobile öncelik vermesi ile arama motoru sonuçlarında değişikler oldu fakat bu sizin masaüstü seoyu bırakacağınız anlamına gelmiyor .

Mobil seo arama sonuçlarda üst kısımlara çıkabilmek için iyi bir seoya sahip mobil uyumlu siteye sahip olmak gereklidir. Masaüstü seo çalışmalarını es geçmemek gereklidir. Kısaca söyleyecek olursak önemli noktalar şunlardır ;

 • Mobil öncelik ile index almak sitenizin mobil ve masaüstü versiyonları artık mobil versiyonu index almaya başlayacak demektir. Bu konuya önem vermeniz çok önemlidir.
 • Estetik bir web siteye sahip olmanız lazım çünkü tasarı kullanıcı gözünce önemlidir. Eğer içeriklerinizin hit’i mobil aramalar sonucu geliyorsa mobil site tasarımınıza daha fazla önem vermeniz çünkü bu seonuzu etkiler.
 • Tam ekran pencereler kullanmayın.Çünkü kullanıcılarınız hoşuna gitmez. Bunun yanı sıra google’ın da hoşuna gitmeyecektir. Bunun yüzünden google sizin sayfasını alt sıralarda tutacaktır ve yukarı sıralara taşımayacaktır.
 • Mobile odaklanın ama kaliteli ve özgün yazılmış içerikler hazırlamalısınız. Mobil cihazlarınızda sade ve hızlı erişim sağlayan içerik üretmelisiniz. Gereksiz siteyi yavaşlatan eklentiler kullanmamalısınız.
 • Google yapay zekasına sahip botların sitenizde rahat dolaşmasına izin verin çünkü bu sizin seo da önemli ölçüde ilk sıralara çıkmanızı sağlar. Seach console kullanarak tarama hatalarından kurtulabilirsiniz.
üst düzey seo
üst düzey seo

Site Hızı Optimizasyonu

Üst düzey seo konularından birisi Mobil sayfa hızı optimizasyonudur. Kullanıcılar veriye hızlı bir şekilde ulaşmak ister. çünkü zamanları değerlidir. Seo tarafından bakıldığında hızı optimize etme konusuna dikkat etmeniz gereklidir. Google Page Speed Insights aracını kullanmanız halinde yer alan veriler size bilgi verecektir.

Site içinde bulunan iki farklı veri şunlardır ;

 • Lab verileri size optimize çalışmalarının kalitesini gösterir.
 • Alan verileri ise size kullanıcıların elde ettiği yükleme süresini gösterir.

Google yapay zekası yeni durumları sürekli test etmektedir. Bunun yüzünden bazı zamanlar değişiklik olabilir. Buna itibaren sitenizin optimizasyonu en şekilde sağlandığından emin olmak gereklidir :

 • Devamlı olarak site denetimlerinizi gerçekleştirmeli ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmalısınız.
 • Insights aracının size sunduğu önerilere dikkat etmeniz gereklidir.

Arama Motoru Sayfasında Öne Çıkma

Google’ın yapay zekası geliştiği için yıllar içinde değişiklere uğradı.Bu yüzden Arama motoru sayfalarında yeni bir çok alan bulunuyor. Veriler, bilgi panelleri,reklamlar gibi bir çok veriyi görebiliriz.

Bu alanlarda nasıl değişimler olacağını bilmek pek mümkün olmasa da seo sonuçları sürekli olarak değişiklik gösteri kesin olabilir diyebiliriz. Bu sebepten değişimlere hazırlıklı olmak seo çalışmalarına daha fazla önem göstererek aramalarda yer almaya çalışabilirsiniz.

Snippet kısmı ilk olarak dikkat etmeniz gereken kısımdır bu üst düzey seo taktiklerinden birisidir. Bu kısım seo sonuçlarında üst konumlara çıkmaktır ama burada yer almak çok zor bir şeydir. Bu alanda yer almak için şu adımlara dikkat edebilirsiniz:

 • Ön sıralara çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri soruların içinde yer vererek yazı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kısımda dikkatli olmanız gereken şey hedeflediğiniz kitlenin soracağı sorulardır.
 • Yazınızı tablolar listeleme,numaralandırma ile düzenlemeye çalışmalısınız.

Hedeflenen her alanın kendine özel belirli standartları vardır. Genel bir pazarı hedefliyorsanız paragrafların kullanımına, kısıtlı bir pazarı hedefliyorsanız tablolara ağırlık verebilirsiniz. Snippet kısmında ön plana çıkma olasılığınız daha da artar.

İlk bölüme çıkmak gerçekten emek isteyen zor bir iştir. Ön plana çıkmak için çok çalışmanız ve özen göstererek yapmanız gereklidir. Aramalardaki sorulara ve cevaplara dikkat edip bu alanda başarı gösterebileceğinizi unutmamanız gereklidir bu üst düzey seo tekniklerinden en önemlilerindendir.